Ochrona i promocja zdrowia

Ochrona i promocja zdrowia

Uaktualniono: 10.10.2019 / pdf

Zdrowe Gliwice to  projekt przygotowany i realizowany przez Miasto Gliwice, którego celem jest edukacja zdrowotna mieszkańców oraz profilaktyka i promocja zdrowia. Zakres projektu obejmuje spotkania tematyczne ze specjalistami różnych dziedzin oraz konsultacje i badania w ramach jednodniowych akcji zdrowotnych. Krótkie opisy akcji znajdują się poniżej.

Kawiarenka Zdrowia Spotkania zdrowotne ze specjalistami różnych dziedzin połączone z oprawa muzyczną i zdrowym poczęstunkiem.

 

 

Gliwicki Dzień dla Zdrowia (GDDZ) to bezpłatna akcja zdrowotna dla mieszkańców realizowana od 2011 roku. Odbywa się zawsze w miesiącu październiku. Podczas akcji podmioty lecznicze pełnią dyżury w zakresie zadeklarowanych obszarów zdrowotnych.
Gliwicka Akademia Zdrowia Dzieci (GAZD) to bezpłatna akcja zdrowotna organizowana od 2016 r. przeznaczona dla dzieci. Każda akcja odbywa się w CH Forum w Gliwicach przy ul. Lipowej 1, zawsze w edycji wiosennej i jesiennej.  Podczas akcji dzieci w formie zabawy uczestniczą w badaniach, konsultacjach oraz poszerzają swoją wiedzę na temat zasad zdrowego trybu życia.

Inne ogłoszenia i aktualności zdrowotne

Krew jest i zawsze była symbolem życia. Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości. Pokażmy swoją solidarność z osobami przebywającymi w szpitalach, którym transfuzje krwi ratują zdrowie, a niejednokrotnie życie poprzez podzielenie się cząsteczką siebie:

- w siedzibie Centrum Krwiodawstwa w Katowicach,

- ambulansach do poboru krwi na akcjach w terenie,

- w Oddziałach Terenowych

Jeżeli:

  • ważysz nie mniej niż 50 kg,
  • jesteś osobą pełnoletnią i nie przekroczyłeś 65 roku życia,
  • jesteś gotów do uratowania komuś życia.

Pamiętaj:

  • zgłaszając się do oddania krwi powinieneś być zdrowy, wypoczęty i po lekkim posiłku,
  • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypij ok. 2 litry płynu,
  • nie pal papierosów i nie pij alkoholu
  • koniecznie zabierz dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość ( ze zdjęciem ).

Więcej informacji: www.rckik-katowice.pl

 

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi

www.raksutka.org

e-mail: biurowok-p@io.gliwice.pl

tel. 32 278 96 73

Populacyjny Program Profilaktyki Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy

www.rakszyjki.org

e-mail: biurowok-sm@io.gliwice.pl

tel. 32 278 97 58

#mamczasrozmawiac – kampania edukacyjna promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV

Co roku odnotowujemy w Polsce około 1 200 zakażeń HIV. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie poniżej 30 lat, ale wzrasta też liczba osób w wieku 50+, u których wykrywany jest HIV. W ubiegłym roku w tej grupie wiekowej rozpoznano 94 zakażenia, a do lipca tego roku już 57. Czy można ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażeń HIV? Zdaniem ekspertów z Krajowego Centrum ds. AIDS tak.

Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS będzie strona mamczasrozmawiac.aids.gov.pl