Odbicia, refleksje. Justyna Więsek | wystawa malarstwa on-line

Dodano: 23.11.2020 / pdf
Fragment jednego z nokturnów autorstwa Justyny Więsek
Czas wydarzenia: 
2020-12-03 19:00 do 2021-01-17 20:00
Miejsce wydarzenia: 
Stacja Artystyczna Rynek (Rynek 4‒5)
Organizator: 
Stowarzyszenie GTW
Organizator kontakt: 
504676972

Odbicia, refleksje... to tytuł najnowszej wystawy, które prezentowana będzie w Stacji Artystycznej Rynek. Autorką prac jest Justyna Więsek.

3 grudnia 2020 - 17 stycznia 2021

Wernisaż:
3 grudnia 2020, godz. 19:00, Stacja Artystyczna Rynek, Gliwice.
Ze względu na reżim sanitarny wernisaż wystawy odbędzie się w formie online.

O wystawie:
Wystawa Odbicia, refleksje... to wystawa malarstwa, która prezentuje dwa różne sposoby malowania. Jeden z nich to klasyczne malarstwo olejne, drugi to batik, technika malowania i farbowania tkanin pochodząca z południowo-wschodniej Azji. Na ekspozycji obejrzeć można cykl nokturnów, cykl portretów batikowych i batikowy dyptyk. Nokturny z definicji to obrazy mroczne, przedstawiające świat pogrążony w ciemności, tajemniczy, nieznany, niepokojący. Nokturny autorki są jednak wyrazem uczucia uniesienia, które rodzi się w styczności człowieka z zapadającym mrokiem, poczuciem odosobnienia, zdystansowania od świata, w chwili gdy obserwator, chociaż odizolowany od tego, co rozciąga się przed jego oczami, czuje się doskonałą jego częścią. Obecność i nieobecność to temat cyklu portretów batikowych. Prace te utrzymane są w czerni i bieli i przedstawiają głowy ludzi, wyłaniające się z ciemnego tła. Osobami sportretowanymi są wybitni przedstawiciele polskiej kultury i sztuki. Autorytety jednego pokolenia w naturalnym procesie z biegiem lat odchodzą w niepamięć, a ich nazwiska i dorobek zacierają się w zbiorowej pamięci.

O artystce:
Justyna Więsek ukończyła studia magisterskie w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i studia magisterskie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni malarstwa prof. Krzysztofa Wachowiaka i pracowni tkaniny artystycznej prof. Doroty Grynczel. W swojej twórczości artystka koncentruje się na malarstwie olejnym, technikach włókienniczych i bezgruntowych, takich jak gobelin, haft, czy batik. Tematami, którym poświęca najwięcej uwagi jest autorefleksja oraz poszukiwanie miejsca człowieka w świecie i społeczeństwie, a także pozytywne oddziaływanie sztuki na człowieka.

#stacjawsieci

Kategorie wydarzenia: